Doświadczasz silnego KORONAlęku?

Obecny czas sprzyja nasileniu odczuwanego lęku. Wielu z nas ma trudności w radzeniu sobie z kwarantanną, niepewnością co do przyszłości, izolacją od osób bliskich, jak również z konsekwencjami finansowymi spowodowanymi sytuacją gospodarczą w kraju i na świecie.
Większość z nas ma jednak problem ze spojrzeniem na treść swoich myśli lękowych – nadmiernie skupiamy się na tym, jak źle czujemy się w obecnej sytuacji. Powoduje to ogólne poczucie przytłoczenia i bezsilności. Jak zatem odzyskać chociaż w jakimś stopniu kontrolę w obecnej sytuacji?
Jednym ze sposobów radzenia sobie z lękiem, jak i innymi emocjami pojawiającymi się podczas pandemii, może być prowadzenie dziennika oceny lęku.

Każdego dnia staramy się:

– oszacować nasilenie poziomu lęku (0-100),

– odpowiedzieć na pytanie, co uruchomiło mój lęk,

– zaobserwować, jak zareagowałem/am, gdy poczułem/am lęk,

– zastanowić się, co innego mogę zrobić, gdy odczuwam lęk,

– ponownie ocenić poziom lęku (0-100), jeśli skorzystało się z innego sposobu radzenia sobie.

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy spowodowała, że doświadczane przez nas lęki stały się realną obawą o zdrowie, a nawet życie. W sposobie myślenia na temat obecnej sytuacji można jednak znaleźć, poza myślami dotyczącymi realnych zagrożeń, wiele innych, charakterystycznych dla każdego z nas, obaw towarzyszących pandemii. W znaczący sposób wywołują one wzrost poziomu odczuwanego lęku, prowadzą do wielu konsekwencji somatycznych i psychicznych. Wychwytywanie w swoim myśleniu błędów poznawczych może pozwolić na zmniejszenie nasilenia lęku, jak również złapać dystans do aktualnej sytuacji i spojrzeć na nią bardziej zdroworozsądkowo – na co mam wpływ (np. stosowanie się do zaleceń, unikanie kontaktu z innymi), a co jest poza moją kontrolą.

Stres spowodowany izolacją, niepewność co do jutra, obawa przed utratą płynności finansowej sprawiają, że koncentrujemy się na problemach i zadaniach do wykonania, co jest zupełnie naturalne i zrozumiałe. Życie w tak dużym napięciu sprawia jednak, że przestajemy zauważać pozytywne aspekty swojego życia, nie umiemy się zrelaksować, co nie wpływa dobrze na nasze zdrowie i odczuwany lęk. Postaraj się stworzyć listę drobnych przyjemności (książka, film, domowe porządki, oglądanie zdjęć, czy wideorozmowa ze znajomymi), na które możesz sobie pozwolić w obecnej sytuacji. Zobacz, jak włączanie przyjemności do planu dnia wpływa na Twój nastrój.

Polecane pozycje:

  • Beck A.T., Clark D.A. Zaburzenia lękowe. Podręcznik z ćwiczeniami opartymi na terapii poznawczo-behawioralnej. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018
  • Padesky Ch. A., Greenberger D. Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2004

Karolina Pietrzak psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna

Comments for this post are closed.

GRUPA WSPARCIA „OPANUJ STRES”

Zapraszamy osoby dorosłe do udziału w grupie wsparcia! Udział w grupie dedykowany jest dla osób, które doświadczają …

DNI OTWARTE – X-LECIE OŚRODKA PSYCHOTERAPII PRZYSTAŃ

Przystań to miejsce, które od lat tworzymy z ideą niesienia rzetelnej pomocy psychologicznej naszym pacjentom. Nasze wspólne …

Grupa dla młodzieży

Okres dorastania i wchodzenia w dorosłość jest czasem, kiedy młody człowiek odkrywa siebie na nowo, poznaje swój potencjał, …