Ośrodek Przystań poleca – „Przetrwać burzę”

Chociaż wskaźnik rozwodów w Polsce jest jednym z najniższych w Europie, z roku na rok rośnie. Rozwód zawsze jest dużą zmianą dla całego systemu rodzinnego, który funkcjonuje jak system naczyń połączonych. Rodzice często starają się jak najdłużej utrzymywać swoje plany o rozstaniu w tajemnicy przed dziećmi, chcąc tym samym chronić je.

Kłótnie, szepty, obwinianie siebie wzajemnie i brak jasnej, otwartej komunikacji powodują, że do życia dziecka wkrada się chaos i niepokój.

Chociaż wskaźnik rozwodów w Polsce jest jednym z najniższych w Europie, z roku na rok rośnie. Rozwód zawsze jest dużą zmianą dla całego systemu rodzinnego, który funkcjonuje jak system naczyń połączonych. Rodzice często starają się jak najdłużej utrzymywać swoje plany o rozstaniu w tajemnicy przed dziećmi, chcąc tym samym chronić je. Kłótnie, szepty, obwinianie siebie wzajemnie i brak jasnej, otwartej komunikacji powodują, że do życia dziecka wkrada się chaos i niepokój.

Tak było również w przypadku Małgosi bohaterki opowiadania Elżbiety Zubrzyckiej, której książka świetnie ilustruje jakie zachowania mogą prezentować dzieci w trudnej dla całej rodziny sytuacji rozwodu.

Tak było również w przypadku Małgosi bohaterki opowiadania Elżbiety Zubrzyckiej, której książka świetnie ilustruje jakie zachowania mogą prezentować dzieci w trudnej dla całej rodziny sytuacji rozwodu.

Rodzice Małgosi dużo się kłócą, oboje znikają gdzieś na całe dnie, pochłonięci swoimi sprawami, ściszają głos rozmawiając o czymś poważnym, nie chcąc aby córka usłyszała. Nikt nie rozmawia z Gosią o tym co się dzieje i dlaczego. Dziewczynka coraz częściej myśli, że jest winna tej sytuacji, zaczyna źle o sobie myśleć. Wsparciem dla Małgosi okazuje się być Ewa, która sama przeżywa trudności małżeńskie swoich rodziców. Małgosia próbuje wielu metod, aby zbliżyć do siebie rodziców, tracąc wreszcie siły i nadzieję na to, że rodzina na nowo odnajdzie radość i spokój. 

Opowiadanie porusza wiele ważnych kwestii w sposób przystępny i zrozumiały dla dzieci i młodzieży.  Wyjaśnia dlaczego dzieci w trakcie rozwodu rodziców mogą przejawiać zachowania agresywne lub przeciwnie, nie sprawiać żadnych trudności i starać się dać rodzicom wiele powodów do dumy. Poruszane są również kwestie chorowania, które w pewnych momentach może przynieść pewne korzyści i tłumaczy dlaczego wykorzystywanie tego nie jest dobrym pomysłem. Główna bohaterka zupełnie przypadkiem odkrywa, że obawy rodziców o zdrowie dziecka może być czymś co sprawia, że rozmawiają spokojnie i wspierają się wzajemnie. 

Opowiadanie odsłania przed dziećmi tajemnicze znaczenie słów: rozwód, alimenty i wiele innych, co może okazać się pomocne dla rodziców, którzy chcą w delikatny ale i jasny sposób wyjaśnić dziecku z czym wiąże się sytuacja rozwodu. Książka zawiera również przydatne ćwiczenia z zakresu komunikacji, rozmawiania o uczuciach, rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami i napięciem.

Jako osoba na co dzień pracująca z osobami doświadczającymi przemocy szczególnie doceniam poruszenie tematu przemocy w rodzinie. Ewa – przyjaciółka Małgosi jest świadkiem przemocy psychicznej ojca wobec matki i starszego brata. Postać Ewy pokazuje, że przemoc w małżeństwie ma realny wpływ na całą rodzinę i zachowanie dzieci. Rozdział zawierający ćwiczenia zawiera też jasne porady do kogo zwrócić powinno się dziecko kiedy jest świadkiem przemocy lub samo jej doświadcza.

Ostatnia część książki zawiera praktyczne porady dla rodziców i specjalistów. Bardzo ważne jest to, że autorka mocno podkreśla, iż rozwodzi się para małżeńska, a nie para rodzicielska. Sytuacji rozwodu najczęściej towarzyszą silne emocje u obojga partnerów, silne skupienie na swoich przeżyciach może powodować brak uważności na uczucia dzieci. Chociaż historia Małgosi ma pozytywne zakończenie, autorka zwraca uwagę na to, że nie zawsze tak jest. Nie oznacza to, że rodzina, której życie zostało przeorganizowane nie odnajdzie już szczęścia. Należy również pamiętać, że nawet najlepsze opowiadanie nie zastąpi rozmowy z dzieckiem.

Książkę “Przetrwać burzę” szczególnie polecam rodzicom, aby mogli spojrzeć na sytuację rodziny z perspektywy zagubionego dziecka, które na różne sposoby może chcieć ratować małżeństwo rodziców. Po lekturze tej książki zdecydowanie łatwiej jest zrozumieć co kieruje zachowaniem dzieci, a także dowiedzieć się jak możemy im pomóc przetrwać burzę. 

Katarzyna Kiedrzyńska psycholożka, psychoterapeutka,


Dowiedz się wiecej

Czym różni się psychoterapia dzieci od psychoterapii osób dorosłych.

Terapia dzieci i młodzieży

Przemoc emocjonalna

Terapia par


Psycholog Wrocław – umów wizytę online lub telefonicznie 

Zapraszamy! Ośrodek Psychoterapii Przystań

Comments for this post are closed.

GRUPA WSPARCIA „OPANUJ STRES”

Zapraszamy osoby dorosłe do udziału w grupie wsparcia! Udział w grupie dedykowany jest dla osób, które doświadczają …

DNI OTWARTE – X-LECIE OŚRODKA PSYCHOTERAPII PRZYSTAŃ

Przystań to miejsce, które od lat tworzymy z ideą niesienia rzetelnej pomocy psychologicznej naszym pacjentom. Nasze wspólne …

Grupa dla młodzieży

Okres dorastania i wchodzenia w dorosłość jest czasem, kiedy młody człowiek odkrywa siebie na nowo, poznaje swój potencjał, …