Jak towarzyszyć po stracie bliskiej osoby

Nieuchronny bieg życia powoduje, że straty bliskich stają się doświadczeniem każdego z nas. Strata bliskiej osoby może wynikać ze śmierci, ale też być skutkiem chorobydzieje się tak wtedy, gdy zostaje tylko żywe ciało, kontakt z osobą, którą wcześniej znaliśmy, jest utrudniony bądź niemożliwy. Są to trudne doświadczenia, z którymi można radzić sobie na różnie sposoby np. przez tłumienie i unikanie sytuacji bądź wspomnień związanych z bliską osobą albo poprzez nasilenie innych aktywności, czasami destrukcyjnych dla zdrowia. Gdy nasz bliski cierpi i sięga po takie niszczące sposoby kojenia bólu, możemy jedynie być obok, zachęcać go do rozmowy i kontaktu.

Jak zachować się przy kimś, kto stracił bliską osobę

Trudno jest towarzyszyć drugiemu w cierpieniu, którego sami nie doświadczyliśmy. Gdy bliska nam osoba cierpi po stracie, często unikamy tego tematu, nie wiedząc, co właściwie mielibyśmy robić. Ważne jest jednak by być obok, nie unikać kontaktu, wychodzić z inicjatywą spotkań, bycia razem. Nie chodzi o to, by się narzucać, lecz by nasza chęć spotkania była jasna. Osoba w żałobie sama zdecyduje, czy chce tego kontaktu.

Nie bójmy się rozmawiać o zmarłym

Jeżeli w naszym codziennym otoczeniu mamy stały kontakt z osobą cierpiącą po stracie i chce ona z nami rozmawiać, nie bójmy się słuchania, rozmawiania i zadawania pytań. Pytajmy o osobę zmarłą, o to jaka była, jak została zapamiętana, czego brakuje po jej stracie, jaka pustka powstała w życiu cierpiącego. W tym czasie osobie doświadczającej straty potrzeba kogoś, kto ją wysłucha, otwartego na treści związane z cierpieniem, brakiem, tęsknotą i gotowego towarzyszyć w stanie niemożliwości zaradzenia temu cierpieniu w natychmiastowy sposób. Ważna jest gotowość do słuchania o bólu, którego nie sposób zmniejszyć czy ukoić. Strata otwiera w nas rany, które trudno jest znieść w samotności, dlatego ważny jest ten drugi – towarzyszący i współczujący.

Zarówno cierpienie po stracie jak i potrzeby osób cierpiących z tego powodu są różne. Zależą one od głębokości relacji ze zmarłym, możliwości pożegnania się z nim, a także sytuacji osoby w żałobie, jej sposób radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i zasobów, jakie posiada.

Ważne, aby się pożegnać

Czasem nie ma możliwości pożegnania się ze zmarłym, domknięcia wspólnych spraw. Przynosi to dodatkowy ból. W takiej sytuacji pomocna może być rozmowa o tym, co nie zostało wypowiedziane. Dobrze, żeby osoba opłakująca stratę bliskiego, mogła ubrać w słowa (bądź czyny) to, co nie zostało wypowiedziane – czyli pożegnać się z utraconą osobą. Niekiedy możliwe jest to jedynie w wymiarze symbolicznym poprzez napisanie listu, rzucenie liści na wiatr lub kwiatów do rzeki bądź modlitwę. Pożegnaniem może być też odwiedzenia miejsca ważnego dla zmarłego.

Wsparcie w przeżywaniu codzienności

Czasem niezbędna jest także pomoc praktyczna – w uporządkowaniu rzeczy pozostawionych przez zmarłego, dopełnieniu niedokończonych spraw urzędowych, czy zorganizowaniu na nowo codzienności. Większość osób, zwłaszcza, gdy śmierć bliskiego przychodzi naturalnie, nie potrzebuje pomocy psychologicznej. Ważne jest jednak wsparcie, towarzyszenie i bycie obok.

Żałoba jednak bywa także i trudnym doświadczeniem, szczególnie wówczas, gdy mamy do czynienia z nagłą utratą dziecka lub małżonka. W takiej sytuacji można wspomóc cierpiącą osobę przez podanie jej informacji o grupach wsparcia, fundacjach lub innych ośrodkach pomocy osobom po stracie.

Monika Drela – w Ośrodku Psychoterapii Przystań prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w nurcie psychodynamicznym oraz ISTDP.

Inne artykuły autorki:

Kilka słów o potrzebnej złości

Comments for this post are closed.
przycisk do oferty konsultacji dla rodziców

Konsultacje on-line dla rodziców

Konsultacje skierowane są do rodziców dzieci powyżej 1- go roku życia, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szczególnie …

Praktyczny warsztat NVC

Ośrodek Psychoterapii Przystań poleca warsztat online Zamień kłótnię na całusa. Naucz się mówić Językiem Serca …

Przemoc w rodzinie – jak pomóc sobie i innym

Z okazji obchodzonego 25 listopada Międzynarodowego Dnia Przeciw Przemocy Wobec Kobiet zapraszamy na warsztat “Przemoc …