Psychiatra to lekarz, który może przepisywać lekarstwa, wystawiać zwolnienie, skierowania do szpitala. Psycholog zajmuje się diagnozą psychologiczną, wsparciem, poradnictwem.
Nie, Ośrodek Psychoterapii Przystań nie ma podpisanej umowy z nfz, dlatego wizyty u specjalistów w naszym Ośrodku są odpłatne. Ośrodek uczestniczy jednak w różnorodnych wydarzeniach psychoedukacyjnych, w ramach których można np. umówić się na bezpłatną konsultację.
W naszym Ośrodku przyjmują psychoterapeuci pracujący z osobami dorosłymi, parami, rodzinami oraz dziećmi i młodzieżą. Oferujemy pomoc i wsparcie świadczone przez psychologów, pedagogów, socjoterapeutów, specjalistów terapii uzależnień, psychoterapeutów. Współpracujemy także z lekarzami psychiatrami. Prowadzimy psychoterapię indywidualną, par i grupową w nurtach: psychodynamicznym, systemowym, poznawczo-behawioralnym, humanistycznym.
Wszyscy specjaliści ukończyli bądź są w trakcie (co najmniej po 2-gim roku) szkoleń psychoterapeutycznych posiadających akredytację Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo – Behawioralnej, Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii Gestalt (European Association for Gestalt Therapy), a także pracują pod superwizją certyfikowanych superwizorów wspomnianych towarzystw.
Pierwsza wizyta u psychologa to konsultacja, podczas której specjalista przeprowadza wywiad, by jak najdokładniej zrozumieć problem, z którym zgłasza się pacjent i by móc zaproponować postępowanie adekwatne do zgłoszenia. Decyzja o podjęciu psychoterapii zazwyczaj poprzedzona jest kilkoma (średnio dwiema – trzema) spotkaniami konsultacyjnymi. Konsultacje mogą zakończyć się także skierowaniem do innego specjalisty (np. psychiatry, neurologa). Więcej o procesie konsultacji można przeczytać na naszej stronie /oferta/psychoterapia-indywidualna/#konsultacje
Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą nie wymaga szczególnych przygotowań. Pomocne jednak może być zadanie sobie pytania, jakie oczekiwania wobec psychoterapii mamy, jakiej zmiany oczekujemy. Istotne jest też to, na ile decyzja o wizycie u specjalisty jest własną decyzją, na ile stoi za nią wewnętrzna motywacja. Podczas pierwszych wizyt psychoterapeuta stara się jak najlepiej zrozumieć sytuację osoby zgaszającej się, pomaga w doprecyzowaniu powodu zgłoszenia oraz ustaleniu celów.
Więcej o pierwszym spotkaniu z psychoterapeutą można przeczytać w artykułach: Od czego zacząć spotkanie z psychoterapeutą psychodynamicznym? , Od czego zacząć spotkanie z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym , Od czego zacząć spotkanie z psychoterapeutą. Terapia systemowa par.
W naszym Ośrodku prowadzimy psychoterapię krótkoterminową ograniczoną w czasie oraz długoterminową (bez ustalonego z góry terminu zakończenia psychoterapii). Forma i czas trwania psychoterapii ustalane są na konsultacjach wstępnych w odpowiedzi na zgłoszenie pacjenta, jego oczekiwania, doświadczenia życiowe oraz ewentualną historię wcześniejszych psychoterapii.
Superwizja to systematyczne spotkania – sesje, w czasie których psychoterapeuta lub grupa psychoterapeutów współpracuje z innym – bardziej doświadczonym psychoterapeutą. Każdy, kto prowadzi praktykę psychoterapeutyczną, niezależnie od tego, czy dopiero zaczyna, czy jego doświadczenie jest długoletnie, powinien poddawać swoją pracę superwizji.W trakcie swojej pracy psychoterapeuta jest konfrontowany z różnymi aspektami życia ludzkiego, nierzadko z dramatycznymi sytuacjami doświadczanymi przez pacjentów. Na spotkaniach superwizyjnych otrzymuje potrzebne wsparcie. Czasem to wsparcie wiąże się z rozpoznaniem sytuacji pacjenta, czasem z określeniem strategii pracy, a czasem z przygotowaniem do trudnej rozmowy z pacjentem. Bardzo istotną funkcją superwizji jest monitorowanie funkcjonowania w roli psychoterapeuty i tego, co wydarza się w czasie trwania sesji z pacjentami.
W Ośrodku Przystań każdy z psychoterapeutów korzysta z indywidualnych superwizji, ponadto spotykamy się na regularnych superwizjach grupowych oraz organizujemy systematyczne superwizje koleżeńskie.