Jak przygotować się do urlopu?

Chcesz wiedzieć, jak przygotować się do udanego urlopu? Dlaczego tak często się nim stresujemy? Jak nie myśleć podczas urlopu o pracy, a potem bezstresowo do niej wrócić? Odpowiedź (a przynajmniej próbę odpowiedzi) znajdziesz w poniższym artykule.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że wakacje są nam potrzebne. Każdy z nas musi wyhamować codzienne tempo, naładować baterie, zregenerować się. Badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że u osób, które potrafią odciąć się od pracy podczas wakacji, wzrasta poziom poczucia szczęścia i trwale podnosi się nastrój. 

Rewolucja, którą przyniosła pandemia COVID-19 sprawiła, że nasza praca stała się bardziej elastyczna, mamy szansę samodzielnie decydować, kiedy wykonujemy zadanie służbowe, a kiedy robimy sobie przerwę na odpoczynek. Jednocześnie dla wielu osób pracujących zdalnie, zaburzony został podział czasu pracy i czasu wolnego, co zaczęło przynosić negatywne skutki związane zarówno z naszym zdrowiem, jak i z produktywnością. Dlatego tym bardziej musimy zadbać o siebie i swój wypoczynek, aby faktycznie przyniósł nam jak  najwięcej korzyści.

Spis treści:

Dlaczego stresujemy się przed urlopem?

W dzisiejszych czasach urlop traktujemy w dużej mierze jak PROJEKT, który musi być dobrze zaplanowany, a potem efektownie zrealizowany. Wakacje nie mogą być czasem nic nierobienia, bo przecież tyle na nie czekaliśmy! Muszą być wyjątkowe i naszpikowane atrakcjami. Co więcej, w naszej kulturze odpoczynek kojarzy nam się częściej z marnowaniem czasu, więc aktywności związane z czasem wolnym muszą mieć „wyższy”, instrumentalny cel (np: pójdę uprawiać sport nie po to, aby odpocząć, ale żeby zadbać o kondycję, schudnąć, zbudować mięśnie, itp.) Skoro więc urlop jest projektem, może pojawić się dyskomfort, czy faktycznie będę w stanie ten mój projekt zrealizować? 

Sytuacja pogarsza się, kiedy pojawiają się przeszkody – pogoda nie taka, jak nam się zamarzyła, dzieci wcale nie wykazują entuzjazmu co do planu dnia, kolejka do wyczekiwanej atrakcji ciągnie się na kilometr, a nam nad głową wisi myśl o dziesiątkach rozgrzebanych tematów w pracy i pożarach, które pewnie trzeba będzie po powrocie ugasić.

Nie bez znaczenia jest też budżet wakacyjny – dla wielu osób wyjazd wiąże się z wydaniem większości oszczędności, czasem też z zaciągnięciem pożyczki, co już zmniejsza beztroskę takiego urlopu i zwiększa presję – skoro tak dużo na niego poświęciłem i wydałem środków, to MUSI być rewelacyjny. Urlop to też dla wielu osób stres, bo trzeba wyjść poza strefę własnego komfortu – poza swoje przyzwyczajenia, znane miejsca, znane codzienne rytuały.

Jak przygotować się do urlopu?

Jak więc przygotować się do takiego urlopu? Zastanów się, co tak naprawdę przynosi Ci wytchnienie i relaks. Wsłuchaj się w siebie i swoje potrzeby. Czy miejsca i sposoby spędzania czasu, które obserwujesz w social mediach znajomych i których może im po cichu trochę zazdrościsz, faktycznie są zgodne z Twoimi potrzebami? Czy naprawdę odpoczniesz, jeśli Twój urlop będzie miał ciasny harmonogram naszpikowany atrakcjami?

Tak naprawdę nie jest ważne, gdzie wyjeżdżasz, ale w jaki sposób odbędziesz tę podróż – daj sobie czas na refleksję, na doświadczanie „tu i teraz”. Zastanów się, po co tak naprawdę na ten urlop jedziesz? Może właśnie po to, żeby pobyć z bliskimi, bo na co dzień nie ma na to czasu? I wtedy nieważne jest miejsce, ale to, że jesteśmy razem. Kolekcjonuj wspomnienia, dobre chwile, poczucie beztroski, a nie tylko foldery pełne zdjęć.

Jeśli masz na wakacje plan, to zwróć uwagę, czy jest on realny do zrealizowania. A jeśli okaże się, że nie? Zamiast zadręczać się, że plan nie wypalił, postaraj się dopasować do bieżącej sytuacji na tyle, na ile potrafisz. Odpuść!

Jak podczas urlopu nie myśleć o pracy?

Warto jeszcze przed wyjazdem odciąć się od obowiązków, zakończyć pilne sprawy, nie rozpoczynać nowych zadań, poinformować współpracowników o swojej nieobecności. O ile to możliwe spróbuj stopniowo zwalniać tempo pracy kilka dni przed planowanym urlopem, staraj się wieczorami relaksować. Kiedy już wyjedziesz, spróbuj możliwie jak najbardziej odciąć się od pracy – od sprawdzania skrzynki mailowej, czy zerkania na telefon. Jeśli obawiasz się, że coś Ci umknie, spisz krótką listę spraw do sprawdzenia po urlopie i…. faktycznie wróć do niej PO urlopie.

Postaraj się być tu i teraz, chłonąć chwilę, doceniać drobnostki, na które zwykle nie zwracasz uwagi – dobra kawa, smaczny posiłek, piękny widok. Jeśli nic nie robisz – nie miej z tego powodu wyrzutów sumienia. Właśnie taki ma być odpoczynek! Wykorzystaj sytuację, że jesteś w nowym miejscu, innym otoczeniu, przełam swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Wykorzystaj to, że nowy kontekst wymaga od Ciebie większej uważności, elastyczności, wyjścia poza utarte ścieżki. Może wybierz takie aktywności, które pozwolą Ci skupić się na sobie, naładować baterie – np. wizyta w winnicy, warsztaty ceramiczne, masaż czekoladą, spływ kajakowy, festiwal filmowy? Spróbuj zrobić coś zupełnie nowego – i wcale nie musi to być ekstremalne doznanie na miarę skoku ze spadochronem.

Ile powinien trwać urlop?

Trudno podać konkretną liczbę dni, ale wydaje się, że potrzebujemy minimum tygodnia, aby poczuć korzystne efekty wypoczynku. Badania fińskich psychologów z Uniwersytetu Tampere pokazały, że szczyt zadowolenia z wakacji osiągamy po 8 dniach, po czym dobre samopoczucie powoli spada, a długość urlopu nie wpływa na utrzymanie tego najwyższego poziomu zadowolenia. Co więcej, im urlop dłuższy, tym trudniej później wrócić do codziennych obowiązków, zaczynamy odczuwać niepokój związany z tym, co się dzieje w domu, w pracy i u rodziny. Aby przedłużyć dobre samopoczucie, warto wypełnić końcówkę urlopu szczególnie przyjemnymi wrażeniami, gdyż nasz mózg ma tendencję do lepszego zapamiętywanie i wzmacniania tego, co się dzieje pod koniec danego okresu.

Jak bezstresowo wrócić po urlopie do pracy?

Warto zadbać o swój komfort powrotu z wakacji – wrócić do (w miarę możliwości) uporządkowanego domu, mieć w zamrażarce łatwy do przygotowania posiłek i mieć pewien bufor czasowy na ochłonięcie, przygotowanie się, a przede wszystkim wyspanie się przed pierwszym dniem pracy.

Postaraj się też nie planować od razu po powrocie do pracy ważnych spotkań. Nie wymagaj od siebie, żeby w pierwszy dzień pracy zorientować się we wszystkich sprawach i odpowiedzieć na wszystkie zaległe wiadomości. Podziel maile na te pilne oraz mniej ważne i daj sobie kilka dni, na sukcesywne „odgruzowanie” skrzynki pocztowej. Nie narzucaj sobie presji i nie wymagaj od razu największej efektywności – podczas urlopu funkcjonowałeś na niższych obrotach i teraz potrzebujesz czasu, żeby znów nabrać tempa. Aby podtrzymać dobre powakacyjne samopoczucie, wracaj wspomnieniami do urlopu i mile spędzonych chwil lub zaplanuj ciekawy wyjazd weekendowy lub popołudniową wycieczkę.

Udanych wakacji!

Bibliografia:

  • Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego nr 25/2021
  • https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2021/06/Tygodnik-Gospodarczy-PIE_25-2021.pdf
  • https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1273628%2Canaliza-ryzyko-zgonu-u-osob-korzystajacych-z-urlopu-spada-o-20-proc.html
  • https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/s10902-012-9345-3.pdf
  • https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/zdrowie/sztuka-odpoczywania-ile-powinny-trwac-wakacje-by-daly-efekt/2ch7j1k
  • De Bloom Jessica, Geurts Sabine, Kompier Michiel (2013) Vacation (after-) effects on employee health and well-being, and the role of vacation activities, experiences and sleep

Psycholog Wrocław – umów wizytę online lub telefonicznie 

Zapraszamy! Ośrodek Psychoterapii Przystań

Comments for this post are closed.

Terapia grupowa dla dorosłych

Terapia grupowa jest coraz bardziej popularna. Aż 84% uczestników terapii grupowej zauważa poprawę jakości życia. Doświadczenie …

Grupa dla młodzieży

Okres dorastania i wchodzenia w dorosłość jest czasem, kiedy młody człowiek odkrywa siebie na nowo, poznaje swój potencjał, …

WARSZTATY „OPANUJ STRES”

Zapraszamy osoby dorosłe do udziału w warsztatach! Udział w szkoleniu dedykowany jest dla osób, które doświadczają …