Grupa psychoterapeutyczna dla osób z tzw. syndromem DDA
Terapia DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) to forma leczenia psychologicznego osób wychowywanych w domu, w którym rodzic lub rodzice byli uzależnieni od alkoholu. Destrukcja, jaką wnoszą do życia rodzinnego osoby uzależnione, powoduje konieczność dostosowania się do tej sytuacji przez pozostałych członków rodziny. Alkohol, przejmując kontrolę nad rodzicem, sprawia, że wypada on ze swojej roli.
Życie dziecka w rodzinie obciążonej uzależnieniem to pasmo strat i rozczarowań.Jak taka sytuacja wpływa na dziecko, które z zasady jest bezbronne, podatne na zranienia i ma prawo do bezradności? Sposoby przeżywania tych sytuacji oraz radzenia sobie z nimi utrwalają się w formie ról, w które wpisują się poszczególni domownicy: biorą oni sprawy w swoje ręce i stają się rodzinnymi bohaterami lub wycofują się i stają się „niewidzialni”, próbują rozładować napięcia w rodzinie i stają się „rodzinnym błaznem”. Tych ról jest znacznie więcej, a jednym z celów grupy terapeutycznej zajmującej się DDA jest ich identyfikacja. Te sposoby radzenia sobie z czasem wchodzą w krew i stają się cechami DDA. Niektóre z nich, takie jak zaradność, umiejętność rozwiązywania problemów, niezależność pozwalają dobrze radzić sobie w niektórych obszarach życia. Jednak większość z tych cech jest raczej mało adaptacyjna i powoduje problemy w relacjach z innymi, takie jak:
- nieumiejętność nawiązywania bliskich związków uczuciowych,
- obawa przed porzuceniem,
- lęk przed tym, że nasza „nieatrakcyjność” zostanie zdemaskowana,
- brak odporności na zranienie,
- unikanie konfliktów,
- nadmierna odpowiedzialność i chęć sprostania oczekiwaniom innych za wszelką cenę,
- poczucie odmienności,
- trudności w odróżnianiu tego co normalne od tego co nienormalne,
- lęk przed utratą kontroli.
Dla kogo terapia DDA?
Nie każdy, kto wychował się w rodzinie, w której przynajmniej jeden z rodziców nadużywał alkoholu, powinien poddać się terapii, bowiem nie każdy zmaga się w życiu z kłopotami spowodowanymi wychowaniem w dysfunkcyjnej rodzinie. Zazwyczaj wskazaniem do terapii DDA są cechy opisane powyżej. Dodatkowo mogą im towarzyszyć takie objawy jak: napięcie, lęk powodujący wycofanie się i unikanie podejmowania wyzwań, odczuwanie pustki i smutku, obniżona samoocena, nadmierny wstyd. Cechy te i symptomy zazwyczaj znacznie utrudniają życie w różnych jego obszarach – w rodzinie, pracy zawodowej, w obszarze pasji, przyjemności i odpoczynku.
Grupa terapeutyczna dla DDA
Jednym z etapów terapii grupowej dla DDA jest rozpoznawanie cech i ról, które dominują w obecnych relacjach danego pacjenta, oraz zwiększenie rozumienia ich funkcji. Zmiany następują najczęściej w dłuższym okresie i są wynikiem doświadczenia grupowego oraz zwiększenia świadomości własnych emocji, zachowań, doznań a także sposobów wchodzenia w i budowania relacji z innymi ludźmi. Proponowana przez nas terapia daje pacjentom nadzieję na poprawę jakości relacji z innymi. Z doświadczenia wiemy, że grupa wspiera się wzajemnie, a prowadzący terapeuci przeżywani są przez grupę jako wspierający.
Grupa nie ma określonego terminu zakończenia, przez co decyzja o zakończeniu uczestnictwa w grupie jest wspólną decyzją pacjenta i prowadzących psychoterapeutów. Czas uczestnictwa w grupie uzależniony jest od indywidualnych potrzeba każdego z uczestnika, jednak rekomendujemy czas nie krótszy niż 6 miesięcy.
Grupa przeznaczona jest dla osób dorosłych. Grupa ma charakter półotwarty. Oznacza to, że można dołączyć do niej w miarę wolnych miejsc. Maksymalna ilość uczestników to 10 osób.
Najważniejsze informacje
Rozpoczęcie grupy: luty 2022 r.
Konsultacje do grupy: od listopada 2022 r.
Kiedy: środy 18.00 – 19.30
Gdzie: Ośrodek Psychoterapii Przystań
Nowowiejska 114/1, Wrocław
Koszt: 450 zł / miesiąc
Udział w grupie poprzedzony jest dwiema konsultacjami indywidualnymi u prowadzących grupę.
Koszt konsultacji to 150 zł/ spotkanie.
Zapisy do grupy DDA
telefonicznie: 690 305 605
mailowo: osrodek@osrodekprzystan.com
Prowadzący grupę DDA
Renata Pawłowska psycholożka, psychoterapeutka, terapeutka środowiskowa. W Ośrodku Psychoterapii Przystań prowadzi psychoterapię indywidualną, par i rodzin oraz grupową osób dorosłych.
Artur Stężała pedagog, psychoterapeuta, socjoterapeuta. W Ośrodku Psychoterapii Przystań prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych, Młodych Dorosłych i młodzieży oraz psychoterapię grupową.
–