Najlepsze seriale psychologiczne

Lubisz seriale psychologiczne, których bohaterowie mają wielowymiarowe osobowości, a fabuła jest niejednoznaczna? Jeśli tak to sprawdź naszą listę najlepszych seriali psychologicznych.

Seriale, które tutaj wymieniamy, zmuszają do myślenia. Nie jest to więc taka całkowicie bezrefleksyjna rozrywka.

Spis treści:

Serial psychologiczny „Legion” 

Mamy tu fanów Marvella?

Legion to serial oparty na komiksach z serii X-Men. Serial opowiada historię Davida Hallera, walczącego z chorobą psychiczną. Zdiagnozowano u niego schizofrenię i był wielokrotnie leczony w szpitalach.

Davida spotykamy, gdy zostaje ponownie przyjęty do szpitala i pogrąża się w szpitalnej rutynie: śniadanie, obiad, kolacja, terapia, medytacja, sen. Resztę czasu spędza w milczeniu z gadatliwą Lenny, która zmaga się z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu.

Stosunkowo spokojne i schematyczne życie Davida zostaje wywrócone do góry nogami wraz z pojawieniem się pięknej pacjentki Syd. David zaczyna zdawać sobie sprawę, że głosy, które słyszy, i obrazy, które czasem pojawiają się przed jego oczami, mogą być prawdziwe.

Legion to serial jedyny w swoim rodzaju, w którym panuje chaos i zamieszanie. W produkcji wszystko stoi na wysokim poziomie: dobrze napisany scenariusz, charakterystyczne postacie, odważne kreacje aktorskie oraz znakomicie skomponowana muzyka.

Sam serial to niezwykła mieszanka thrillera, science-fiction z psychologicznym studium w tle.

Do obejrzenia na: Canal+ i Disney+

Serial psychologiczny „Mogę Cię zniszczyć”

Jesteście? Zapowiada się dobry dzień? Idealnie, to już włączam wirowanie!

Arabella to prawdziwa eksplozja w kadrze — mocna, żywiołowa, towarzyszka, bez oporów, impulsywna i w tej impulsywności — totalnie irytująca.

I choć na plecach dźwiga różnego rodzaju traumy, to idzie przez życie wyprostowana i dumna. Przemoc seksualna, problem cancel culture, krzywda, niemoc, cierpienie zbyt dużego i zbyt poturbowanego ego. To bagaż Arabelli.

W dwunastu odcinkach serialu reżyserka stara się upchnąć tak wiele różnych reakcji na gwałt i sposobów na radzenie sobie z traumą, że czasami wydaje się to nieprawdopodobne. A może tak ma być? Może reżyserka chce przetestować siedzące w głowie widzów i widzek stereotypy dotyczące ofiar przemocy? Do każdego wątku serialu dokłada też perspektywę rasową i genderową.

Finał? Nie daje ukojenia, nie zaspokaja potrzeby poczucia sprawiedliwości. Raczej mnoży pytania. I te pytania są dużo ważniejsze niż cały serial.

Do obejrzenia na: HBO max

Serial psychologiczny „Sceny z życia małżeńskiego”

Główni bohaterowie to Mira i Jonathan, małżeństwo z 10-letnim stażem. Ona jest pewną siebie kobietą, robiącą karierę. On to wycofany i wrażliwy profesor filozofii, który zajmuje się domem i  córką. Tak zaczyna się sztuka o miłości, nienawiści, pożądaniu, przywiązaniu, alienacji i rozwodzie, w którym nie ma ani obarczania winą, ani usprawiedliwiania, jest po prostu pokazanie życia takim, jakie jest.

Jesteśmy świadkami skrajnych emocji, czasem wręcz niedorzecznych zachowań i pustych słów, rzucanych bez przemyślenia podczas kłótni – kto z nas nie zna tego z prawdziwego życia? W naturalny sposób pokazywane są też wszelkie sceny zbliżeń i intymności. Oglądając ten serial, czujemy się, jakbyśmy kogoś podglądali.

„Sceny z życia małżeńskiego” przypominają, że każde całkiem zwyczajne małżeństwo ma swoją całkiem zagmatwaną historię. Zwyczajną, normalną, czasem trudną, a jednocześnie nadającą się na scenariusz doskonałego 5-odcinkowego serialu.

Do obejrzenia na: HBO Max, Canal+, Player, Play Now, Polsat Box Go

Serial psychologiczny „Ostre przedmioty”

Do obejrzenia na: HBO Max, Canal+, Player, Play Now

Comments for this post are closed.

Warsztaty „Będę/jestem mamą – i co dalej?”

Warsztat skierowany jest do kobiet doświadczających sytuacji kryzysowej związanej z ciążą i porodem, czyli dla kobiet …

Grupa dla młodzieży

Okres dorastania i wchodzenia w dorosłość jest czasem, kiedy młody człowiek odkrywa siebie na nowo, poznaje swój potencjał, …

Superwizja w Przystani

W roku akademickim 2023/2024 po raz kolejny w naszym Ośrodku prowadzone będą: superwizja indywidualna, superwizja grupowa …