Ośrodek Przystań poleca – „Płotka” Lisa Brennan – Jobs

O Stevie Jobs’ie słyszałam wcześniej, o jego córce – nie. Podejrzewam, że być może dotyczy to większości czytelników. Jak dla mnie jest to pierwszy z powodów, dla którego warto przeczytać tę książkę.

Pokazuje ona, jak wiele ludzi stoi za indywidualnymi sukcesami pojedynczej osoby. W tym przypadku nie chodzi o wsparcie zawodowe, zaplecze pomagających specjalistów, ale o emocjonalne wsparcie płynące z osobistych relacji. Córka Jobs’a wprost komentuje jego zmienne zainteresowanie rodziną – gdy coś nie szło mu w pracy, nie udawały się kolejne projekty, kierował się w ich stronę, w stronę jej i jej matki. Kiedy natomiast pochłaniała go praca, czy życie osobiste, jakby zapomniał o ich istnieniu.

Książka ta odczaruje w dużym stopniu mit wielkiej postaci, pokazując ją z różnych perspektyw, w różnych sytuacjach czy relacjach i nie zawsze jest to wzniosły obraz. Oczami córki widzimy jej ojca jako skoncentrowanego na sobie mężczyznę, niezdolnego zauważać innych z ich emocjami i potrzebami, używającego ludzi do zaspokojenia swoich potrzeb, w tym własnego wyobrażenia ojcostwa.


Widzimy postać niezdolną przyjąć odmowę, przekraczającą emocjonalne granice małej dziewczynki, dorastającej dziewczyny i kobiety. Ale to nie jest książka o Steve’ie Jobsie, tylko o jego córce. Opowieść snuta przez nią pokazuje przede wszystkim konsekwencje i koszty, jakie ponosi dziecko i jakie jest gotowe ponieść, żeby czuć się ważną i zauważoną przez swoich rodziców. Jest to historia o dziewczynce, później kobiecie z jej potrzebami bycia usłyszaną, docenioną. Pokazuje dramat kogoś, kto uczy się realizować wyobrażenie ojcostwa swojego rodzica, kosztem siebie samej.


Przez kolejne strony wspomnień mocno przebija się niezaspokojona potrzeba bycia w relacji ze swoimi rodzicami, pragnienie bycia dla nich najważniejszą. Kolejne wspomnienia odsłaniają przed czytelnikiem emocjonalne skutki takiej sytuacji oraz pokazują, jakie konsekwencje jest w stanie ponieść dziecko w imię relacji ze swoim ojcem, jak uczy się spełniać się oczekiwania innych, by tylko nie pozostać po raz kolejny zostawioną, opuszczoną.

„Płotka” będąca literackim wspomnieniem Lisy Brennan-Jobs pokazuje nie tylko jej przeżycia, ale także szerszą perspektywę. Oczyma autorki widzimy też inne ważne dla niej postacie. Lisa Brennan – Jobs dzieli się z czytelnikiem swoimi refleksjami nad ich przeżyciami i doświadczeniami. Przez to wydaje się by tak różna od swojego ojca. Przywołując swoje doświadczenia z perspektywy dziecka, autorka wykazuje się większą zdolnością widzenia innych i zaciekawienia ich perspektywą niż będący dorosłą osobą jej ojciec. To zestawienie refleksyjności dziecka i skupienia na sobie dorosłego momentami jest porażające.

Dzięki tej szerokiej perspektywie, jaką ukazuje autorka, mamy możliwość przyjrzenia się także trudom samotnego macierzyństwa, z jakimi zmagała się jej matka. Będą świadkiem jej zachowań, decyzji i wyborów, jak ważne jest posiadanie wsparcia w sytuacji, kiedy mamy za zdanie wspierać i wychowywać drugą osobę, zajmować się i opiekować własnym dzieckiem.

Na koniec warto zaznaczyć, że „Płotka” to przede wszystkim dobrze napisana i przetłumaczona książka zabierająca nas w realia życia Ameryki końca ubiegłego i początków obecnego wieku.

Agata Hensoldt – Jankowska – psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka.

Comments for this post are closed.

Dziecięca grupa rozwojowa

Celem dziecięcej grupy rozwojowej, poprzez ćwiczenia uważności, jest wzrost świadomości swoich emocji i swojego wpływu …

Grupa psychoterapeutyczna dla osób z tzw. syndromem DDA

Terapia DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) to forma leczenia psychologicznego osób wychowywanych w domu, w którym rodzic …

Poszukujemy do współpracy

Poszukujemy: psychoterapeuty osób dorosłych, psychoterapeuty par, psychoterapeuty dzieci i młodzieży, psychoterapeuty …