Ośrodek Przystań poleca – „Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce” Marta Wroniszewska

Książka jest zbiorem reportaży dotyczących realiów funkcjonowania pieczy zastępczej i rodzin adopcyjnych. Autorka – absolwentka pedagogiki specjalnej oraz dziennikarstwa – w każdym rozdziale opisuje historię innej osoby. Próbuje przedstawić perspektywę każdego.

Są więc opowieści osób adoptowanych, dorastających w rodzinach zastępczych lub domach dziecka. Swój głos mają też rodzice biologiczni, adopcyjni, zastępczy, pracownicy domu dziecka oraz różnych wspierających fundacji. By pomóc czytelnikowi nie zgubić się w terminologii, autorka na początku systematyzuje formy pieczy zastępczej i adopcji. Na końcu, w formie słowniczka, opisuje najważniejsze pojęcia. 

Siłą książki jest unikanie schematycznego myślenia, które czasem łatwo się uruchamia. Np. o matkach decydującym się oddać dziecko jako wyrodnych i bez instynktu macierzyńskiego. Albo o rodzicach adopcyjnych, którzy od razu zakochują się w przysposobionym dziecku i dzięki miłości i przytulaniu pokonują trudności. Rzeczywistość nierzadko okazuje się inna. 

Historie te są różne i  różnie się kończą. Często przenika przez nie poczucie żalu, straty, osamotnienia. Przejmująco brzmią słowa jednej z wychowanek domu dziecka i rodziny zastępczej, że „nie należeć do żadnej matki, to najgorsze, co może spotkać młodą dziewczynę”. Co ciekawe i warte podkreślenia, poczucie żalu i osamotnienia towarzyszy nieraz również opiekunom (powtarzające jest doświadczanie bycia opuszczanym przez instytucje państwowe). 

Książkę warto przeczytać, żeby zweryfikować własne przekonania na temat adopcji i pieczy zastępczej. Lub choćby po to, żeby wiedzieć, dlaczego lepiej nie wysyłać misiów przytulanek do domów dziecka.

Sylwester Wolek – psycholog, psychoterapeuta, specjalista psychoterapii uzależnień

Powiększamy Zespół – oto nowe psychoterapeutki

Z radością informujemy, że nasz Zespół zyskał kolejnych specjalistów. Miło nam, że od dziś możemy Państwu zaproponować …

Nowi terapeuci w Zespole

Z przyjemnością informujemy, że nasz Zespół się powiększył o kolejnych psychoterapeutów. W Ośrodku Psychoterapii …

Poszukujemy do współpracy

Ośrodek Psychoterapii Przystań podejmie współpracę z: psychoterapeutą osób dorosłych, psychoterapeutą par, psychoterapeutą  …