Kiedy zgłosić się do seksuologa?

Seksuolog to ekspert w dziedzinie seksuologii, czyli gałęzi medycyny poświęconej zdrowiu seksualnemu człowieka: jego potrzebom, życiu płciowemu, relacjom partnerskim, jak również wszelkim nieprawidłowościom czy wręcz patologiom w tej sferze. 

Spis treści:

Czym zajmuje się seksuolog

Większość seksuologów posiada również określoną specjalizację medyczną np. urologa czy ginekologa. Zawód ten mogą wykonywać również absolwenci psychologii. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych z zakresu seksuologii. 

Seksuolog-lekarz ma uprawnienia do przeprowadzania badań i przepisania odpowiednich leków. Seksuolog z dyplomem psychologa będzie natomiast zorientowany na pomoc w zakresie emocji. Oczywiście, w razie potrzeby każdy specjalista zdecyduje się pokierować pacjenta na dalsze badania diagnostyczne. Terapia u seksuologa wywołuje w ludziach na tyle silne obawy, że większość z nas nawet nie próbuje zadać sobie pytania, w czym mógłby on nam właściwie pomóc. Tymczasem zakres usług seksuologicznych jest niezwykle szeroki. Nawet jeśli w tej chwili nie odczuwamy żadnej potrzeby kontaktu z takim specjalistą, warto pamiętać o tej profesji na przyszłość.

Pierwsza wizyta u seksuologa

Seksuolog rozpoczyna badanie od gruntownego wywiadu. Można spodziewać się więc pytań dotyczących naszego ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, przebytych chorób czy odniesionych urazów. Następnie zostaniemy poproszeni o przedstawienie sprawy, która skłoniła nas do pojawienia się w gabinecie. Wiele osób zadaje sobie też pytanie, czy u seksuologa trzeba się rozebrać. W uzasadnionych przypadkach może się to zdarzyć, że zostanie nam zaproponowane badanie fizykalne u seksuologa z wykształceniem medycznym.

Niezależnie od przedstawionego przez pacjenta problemu, specjalista powinien się wykazać taktem, spokojem oraz bezstronnością. Chociaż pierwszej wizycie u seksuologa może towarzyszyć spory stres, należy zdać sobie sprawę, że umiejętność kontaktu z drugim człowiekiem stanowi integralną część tej profesji. Warto więc zaufać wybranemu specjaliście i spróbować wraz z nim rozwiązać dręczącą nas sprawę. Niektórzy seksuolodzy oferują nie tylko terapię indywidualną, lecz także terapię dla par. Stanowi to świetną okazję, aby pod czujnym okiem eksperta porozmawiać o swoich trudnościach i oczekiwaniach w związku. 

Dla kogo jest seksuolog?

Praktycznie każdy człowiek odczuwający jakikolwiek dyskomfort na myśl o własnym życiu płciowym. W przypadku mężczyzn chodzi bardzo często o problemy w zakresie sprawności seksualnej: zaburzenia erekcji, ejakulacji albo ogólny spadek libido. Wielu mężczyzn zgłasza się do seksuologa również z powodu braku akceptacji własnej orientacji seksualnej bądź kłopotów z tożsamością płciową. Kobiety najczęściej przychodzą z zaburzeniami popędu płciowego, zbyt niskie libido. Często są to kwestie związane z awersja seksualną, utratą potrzeb seksualnych. Są też przypadki dotyczące bólu , mowa tu o dyspareunii, czyli odczuwaniu bólu podczas stosunku seksualnego oraz o pochwicy, która oznacza mimowolne kurczenie się mięśni przy wejściu do pochwy mogące powodować ból w trakcie stosunku. 

Na początku wywiadu pacjent zostanie zapytany, z jakim problemem przyszedł, jak długo dany problem trwa i jak sobie z nim radził do tej pory. Pojawi się też pytanie o podejście do spraw intymnych oraz o to, jakie wyobrażenie na ich temat zostało wyniesione z domu rodzinnego. Czy miała w nim miejsce szeroko pojęta edukacja seksualna? A jeśli tak, to jaka? Czy była ona adekwatna do wieku pacjenta ? Czy była oparta o aktualną wiedzę medyczną? 

Dzięki temu terapeuta może ocenić, czy problem nie zaczął się już dawno temu. Zapewne padną też pytania o kwestie medyczne, a także o to, co się dzieje w obecnym życiu pacjenta pod kątem stresu, satysfakcji z pracy, oraz o relacje. Informacje te pokazują, jaką ktoś ma aktywność psychiczną i fizyczną. Pozwalają poznać pacjenta, jego nastawienie do innych ludzi, do problemów, do siebie, jego sposoby radzenia sobie i reagowania. Dzięki temu można podjąć decyzję dotyczącą konieczności i rodzaju terapii. Każdy z nas ma inne bariery związane ze skrępowaniem czy wstydem. Z założenia płeć ginekologa czy seksuologa powinna być nam obojętna. Warto pamiętać, że nie idziemy do kobiety czy mężczyzny, ale do osoby kompetentnej w danej dziedzinie.

Niejednokrotnie pacjenci pytają o długość trwania terapii. Okres jej trwania zależy często od danego problemu, ale także od tego w jakim nurcie i jakimi sposobami pracuje dany terapeuta. Przy głębszych problemach związanych z intymnością, fizyczną bliskością na tle nadużyć seksualnych trzeba się liczyć z tym, że terapia seksuologiczna może potrwać dłużej.

Na co zwrócić uwagę wybierając się do seksuologa?

Wybierając seksuologa, warto zwrócić uwagę na takiego specjalistę, który w swojej pracy  poddaje się ciągłej superwizji, czyli współpracuje z innym bardziej doświadczonym seksuologiem – certyfikowanym superwizorem. Spotyka się z nim regularnie , aby omówić swoją pracę z pacjentami. Świadczy to o tym, że dany specjalista dba o jak najwyższy standard swojej pracy. 

Magdalena Tomecka – Psychoterapeutka w trakcie szkolenia. W Ośrodku Psychoterapii Przystań prowadzi psychoterapię osób dorosłych.

Bibliografia
Marta Szarejko – „Seksuolożki, sekrety gabinetów”, „Seksuolożki, nowe rozmowy”.

Dowiedz się więcej

Psychoterapia par – kiedy warto o niej pomyśleć

Dlaczego stawianie granic jest ok

Zaburzenia zachowania u dzieci


Psycholog Wrocław – umów wizytę online lub telefonicznie 

Zapraszamy! Ośrodek Psychoterapii Przystań

Comments for this post are closed.

GRUPA WSPARCIA „UKOJENIE”

Zapraszamy kobiety po doświadczeniu straty dziecka do udziału w grupie wsparcia! Grupa dedykowana jest dla kobiet, które …

GRUPA WSPARCIA „OPANUJ STRES”

Zapraszamy osoby dorosłe do udziału w grupie wsparcia! Udział w grupie dedykowany jest dla osób, które doświadczają …

DNI OTWARTE – X-LECIE OŚRODKA PSYCHOTERAPII PRZYSTAŃ

Przystań to miejsce, które od lat tworzymy z ideą niesienia rzetelnej pomocy psychologicznej naszym pacjentom. Nasze wspólne …