Kiedy zgłosić się do seksuologa?

Seksuolog to ekspert w dziedzinie seksuologii, czyli gałęzi medycyny poświęconej zdrowiu seksualnemu człowieka: jego potrzebom, życiu płciowemu, relacjom partnerskim, jak również wszelkim nieprawidłowościom czy wręcz patologiom w tej sferze. 

Spis treści:

Czym zajmuje się seksuolog

Większość seksuologów posiada również określoną specjalizację medyczną np. urologa czy ginekologa. Zawód ten mogą wykonywać również absolwenci psychologii. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych z zakresu seksuologii. 

Seksuolog-lekarz ma uprawnienia do przeprowadzania badań i przepisania odpowiednich leków. Seksuolog z dyplomem psychologa będzie natomiast zorientowany na pomoc w zakresie emocji. Oczywiście, w razie potrzeby każdy specjalista zdecyduje się pokierować pacjenta na dalsze badania diagnostyczne. Terapia u seksuologa wywołuje w ludziach na tyle silne obawy, że większość z nas nawet nie próbuje zadać sobie pytania, w czym mógłby on nam właściwie pomóc. Tymczasem zakres usług seksuologicznych jest niezwykle szeroki. Nawet jeśli w tej chwili nie odczuwamy żadnej potrzeby kontaktu z takim specjalistą, warto pamiętać o tej profesji na przyszłość.

Pierwsza wizyta u seksuologa

Seksuolog rozpoczyna badanie od gruntownego wywiadu. Można spodziewać się więc pytań dotyczących naszego ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, przebytych chorób czy odniesionych urazów. Następnie zostaniemy poproszeni o przedstawienie sprawy, która skłoniła nas do pojawienia się w gabinecie. Wiele osób zadaje sobie też pytanie, czy u seksuologa trzeba się rozebrać. W uzasadnionych przypadkach może się to zdarzyć, że zostanie nam zaproponowane badanie fizykalne u seksuologa z wykształceniem medycznym.

Niezależnie od przedstawionego przez pacjenta problemu, specjalista powinien się wykazać taktem, spokojem oraz bezstronnością. Chociaż pierwszej wizycie u seksuologa może towarzyszyć spory stres, należy zdać sobie sprawę, że umiejętność kontaktu z drugim człowiekiem stanowi integralną część tej profesji. Warto więc zaufać wybranemu specjaliście i spróbować wraz z nim rozwiązać dręczącą nas sprawę. Niektórzy seksuolodzy oferują nie tylko terapię indywidualną, lecz także terapię dla par. Stanowi to świetną okazję, aby pod czujnym okiem eksperta porozmawiać o swoich trudnościach i oczekiwaniach w związku. 

Dla kogo jest seksuolog?

Praktycznie każdy człowiek odczuwający jakikolwiek dyskomfort na myśl o własnym życiu płciowym. W przypadku mężczyzn chodzi bardzo często o problemy w zakresie sprawności seksualnej: zaburzenia erekcji, ejakulacji albo ogólny spadek libido. Wielu mężczyzn zgłasza się do seksuologa również z powodu braku akceptacji własnej orientacji seksualnej bądź kłopotów z tożsamością płciową. Kobiety najczęściej przychodzą z zaburzeniami popędu płciowego, zbyt niskie libido. Często są to kwestie związane z awersja seksualną, utratą potrzeb seksualnych. Są też przypadki dotyczące bólu , mowa tu o dyspareunii, czyli odczuwaniu bólu podczas stosunku seksualnego oraz o pochwicy, która oznacza mimowolne kurczenie się mięśni przy wejściu do pochwy mogące powodować ból w trakcie stosunku. 

Na początku wywiadu pacjent zostanie zapytany, z jakim problemem przyszedł, jak długo dany problem trwa i jak sobie z nim radził do tej pory. Pojawi się też pytanie o podejście do spraw intymnych oraz o to, jakie wyobrażenie na ich temat zostało wyniesione z domu rodzinnego. Czy miała w nim miejsce szeroko pojęta edukacja seksualna? A jeśli tak, to jaka? Czy była ona adekwatna do wieku pacjenta ? Czy była oparta o aktualną wiedzę medyczną? 

Dzięki temu terapeuta może ocenić, czy problem nie zaczął się już dawno temu. Zapewne padną też pytania o kwestie medyczne, a także o to, co się dzieje w obecnym życiu pacjenta pod kątem stresu, satysfakcji z pracy, oraz o relacje. Informacje te pokazują, jaką ktoś ma aktywność psychiczną i fizyczną. Pozwalają poznać pacjenta, jego nastawienie do innych ludzi, do problemów, do siebie, jego sposoby radzenia sobie i reagowania. Dzięki temu można podjąć decyzję dotyczącą konieczności i rodzaju terapii. Każdy z nas ma inne bariery związane ze skrępowaniem czy wstydem. Z założenia płeć ginekologa czy seksuologa powinna być nam obojętna. Warto pamiętać, że nie idziemy do kobiety czy mężczyzny, ale do osoby kompetentnej w danej dziedzinie.

Niejednokrotnie pacjenci pytają o długość trwania terapii. Okres jej trwania zależy często od danego problemu, ale także od tego w jakim nurcie i jakimi sposobami pracuje dany terapeuta. Przy głębszych problemach związanych z intymnością, fizyczną bliskością na tle nadużyć seksualnych trzeba się liczyć z tym, że terapia seksuologiczna może potrwać dłużej.

Na co zwrócić uwagę wybierając się do seksuologa?

Wybierając seksuologa, warto zwrócić uwagę na takiego specjalistę, który w swojej pracy  poddaje się ciągłej superwizji, czyli współpracuje z innym bardziej doświadczonym seksuologiem – certyfikowanym superwizorem. Spotyka się z nim regularnie , aby omówić swoją pracę z pacjentami. Świadczy to o tym, że dany specjalista dba o jak najwyższy standard swojej pracy. 

Magdalena Tomecka – Psychoterapeutka w trakcie szkolenia. W Ośrodku Psychoterapii Przystań prowadzi psychoterapię osób dorosłych.

Bibliografia
Marta Szarejko – „Seksuolożki, sekrety gabinetów”, „Seksuolożki, nowe rozmowy”.

Dowiedz się więcej

Psychoterapia par – kiedy warto o niej pomyśleć

Dlaczego stawianie granic jest ok

Zaburzenia zachowania u dzieci


Psycholog Wrocław – umów wizytę online lub telefonicznie 

Zapraszamy! Ośrodek Psychoterapii Przystań

Comments for this post are closed.

Warsztaty „OSWOIĆ STRES”

Warsztat dla osób dorosłych, które chcą OSWOIĆ STRES, czyli zrozumieć mechanizmy działania stresorów, nauczyć się …

Grupa dla młodzieży

Okres dorastania i wchodzenia w dorosłość jest czasem, kiedy młody człowiek odkrywa siebie na nowo, poznaje swój potencjał, …

Superwizja w Przystani

W roku akademickim 2023/2024 po raz kolejny w naszym Ośrodku prowadzone będą: superwizja indywidualna, superwizja grupowa …